Vauva- ja perheuinti
- Ilmoittautumiset ovat sitovia
- Ryhmät on tarkoitettu ensisijaisesti somerolaisille
Tästä Somero Shopiin ilmoittautumaan
Yleistä infoa
- Ajankohta: lauantaisin viikot 38-47 / 2026 (myös viikolla 42)
- Ilmottautuminen päättyy 10.09.2026.
- Uinnit alkavat la 19.09.2026
- Paikka: Uimahalli Loiske
- Hinta: 110€ / 10 kertaa
Huomioithan, että uintimaksun lisäksi tuotteen latauksen yhteydessä uimahallirannekemaksu 10€/hlö, jos ei huoltajilla ole ranneketta entuudestaan.
Paikat jaetaan ilmottautumisjärjestyksessä. Jos ryhmään on alle 5 ilmottautunutta, niin harkitaan käynnistyykö ryhmä tai yhdistetäänkö se toiseen ryhmään.
Jos kyseinen ryhmä on täynnä, ilmoita itsesi jonoon laittamalla sähköpostia: heidi-susanna.ylonen(a)somero.fi.
Infotilaisuus ryhmään päässeille
- Keskiviikkona 16.09.2026 klo 17.30-18.30
- Uimahalli Loiskeen kokoushuoneessa
Ryhmät
Pikkukultakalat
- Ryhmä 1 lauantaisin 9.30-10.00.
- Ryhmä 2 lauantaisin klo 10.00-10.30.
Aloittavat ja alkuvaiheessa olevat vauvauimarit uivat Pikkukultakalat-ryhmässä. Vauvauinnin voi aloittaa n. 3 - 9 kk:n ikäisenä. Aloitusryhmissä tutustutaan vesielementtiin ja allasympäristöön muiden samanikäisten uimareiden kanssa.
Vauvauinti on erinomaisen hauska ja opettavainen tilaisuus lapsen ja aikuisen väliselle kommunikaatiolle. Vauvauinnissa lapsi kokee veden lämmön, vastuksen, liikkeen, värinän ja paineen, unohtamatta ihokontaktia aikuiseen. Vauvauinti tukee lapsen motorista kehitystä.
- ikä 3 kk - 12 kk
- paino väh. 5 kg
- vauva + 1 tai 2 aikuista, ei sisaruksia mukaan
- kurssin käyneet voivat ilmoittautua jatkavien vauvojen kurssille
- 7 paikkaa
Kultakalat
- Kultakalat uivat lauantaisin klo 10.30-11.00.
- Edellytyksenä käyty vauvauintikurssi
Entuudestaan jo vauvauinnin käyneet vauvauimarit uivat Kultakalat-ryhmässä. Uinti on jo vauhdikkaampaa ja vauvan taitojen kehittyessä voimme kokeilla erilaisia välineitä. Koska Kultakalat-uimareilla on jo kokemusta uinnista ja vesielementistä, voimme motoriikan ja taitojen kehittyessä ohjata heitä yksilöllisesti ja ryhmänä ja näin tarjota laadukkaat ja antoisat uintihetket.
- vauvan ikä n. 6 - 18 kk
- vauva + 1 tai 2 aikuista, ei sisaruksia mukaan
- 7 paikkaa
Naperouinti
- Naperouimarit uivat lauantaisin klo 11.00-11.30
- Paikkana lastenallas
Naperouinnissa lapsen on tarkoituksena tutustua leikkien veteen ja saada monipuolisia kokemuksia vedessä liikkumisessa yhdessä aikuisen kanssa. Naperouinti on tarkoitettu 1-3-vuotiaalle lapselle ja aikuiselle.
- ikä 1v - 3v
- ryhmään osallistutaan aikuisen kanssa
- 6 paikkaa
Isommat lapset
Katso isommille lapsille suunnatut uimakoulut täältä
Lisätietoja:

![Logo [Somero]](client/somero2/images/logo.png)




